Piaseczyński List do pani Burmistrz








Piaseczyński List do pani Burmistrz

Sz. P. Hanna Kułakowska Michalak - I zastępca Burmistrza MiG Piaseczno

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za otrzymaną odpowiedź. 

Przeczytałam ją bardzo uważnie - jak każde pismo, które otrzymuję od urzędów administracji publicznej. Każde moje pytanie jest przemyślane i każde zadaję nie dla prywatnej "satysfakcji", lecz zgodnie z tym, co zostało sformułowane i przypomniane wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej po 15 października 2023 r. Bo właśnie ta koalicja wygrała wybory i ta koalicja próbuje jak najszybciej pozbyć się konsekwencji barbarzyńskiej, złodziejskiej  autokracji. Wzywa mnie Pani do wykazania interesu publicznego w wyjątkowo ciekawym kontekście! Nie spodziewałam się, że demokraci, którzy zarządzają (administrują) Gminą Piaseczno od kilku kadencji, mają do tego tak silne inklinacje. Że będą przepytywać "myślących, mówiących i piszących" obywateli Miasta z przyczyn zainteresowania funkcjonowaniem samorządu gminy! I to w kontekście partycypacji społecznej! Jest to obecnie niezmiernie ciekawy temat, ponieważ Premier polskiego rządu oddał nam (obywatelom) Konstytucję, poczucie praworządności, racjonalności, uczciwości, przejrzystości i przyzwoitości w relacjach ZASADNICZYCH: państwo - obywatel, samorząd terytorialny - obywatel, obywatel - wspólnota. I NADAL pan Premier o tym mówi!

I oto otrzymuję od pani Burmistrz pismo, w którym - z powodu BRAKU informacji prostej, bo nikt o takowej w ewaluacji działań Gminy nie myśli - wzywa mnie Pani do wykazania "że jestem w stanie uczynić z pozyskanej informacji użytek dla dobra ogółu". Gdyby nie było PRL-u i Orwella z jego Ministerstwem Prawdy, to bym już nie wyszła ze zdziwienia... Władza lokalna nie podaje obywatelowi odpowiedzi na informację publiczną, bo nie ma jej w bazie danych i dlatego, że nie ma gwarancji, czy obywatel postawi władzy szóstkę z plusem?  Obywatel, pani Burmistrz, poznaje władzę po owocach jej działalności, a definicję misji samorządu i rotę radnych zna pani tak samo dobrze jak ja.          

Na szczęście, po latach praktyki urzędniczej w Starostwie jestem odporna na lęki i strachy i rzetelnie przygotowuję się do kwestii, które mam zamiar podjąć w urzędowej korespondencji.

Od chwili ogłoszenia przez pana Burmistrza Widza Wielkiej Inwestycji za 317 milionów złotych (o "źródłach" finansowych tej inwestycji już napisałam pismo do Kancelarii Urzędu Prezesa Rady Ministrów) stracili państwo całkowicie moje obywatelskie zaufanie! Od 2010 roku było, a teraz zniknęło! Każde państwa pismo jest przeze mnie analizowane pod wieloma względami. Każde państwa pismo jest świadectwem sprawności urzędniczej i kompetencji prawnych. Każde pismo analizuję pod kątem merytorycznym i pod kątem propagandowym. I śledzę państwa działania - na ile mogę, w granicach zdrowego rozsądku.

Załączam zatem link do artykułu, który wyjaśnia moje obywatelskie zapytania - jeśli muszę, to powiem, że polityka przestrzenna Gminy to gigantyczny gejzer informacji nie dla jednego ale dla KAŻDEGO MIESZKAŃCA GMINY! Z pewnością Pani to wie i rozumie! Poza tym załączam poniżej cytat, który definiuje pojęcie partycypacji społecznej. Oto on: 

<<Plan ogólny gminy – czym jest i w jakim celu go tworzymy ? - Urblex>> :

" Uproszczona partycypacja społeczna: Cały rozdział ustawy został poświęcony partycypacji społecznej. Dostęp do niej zostaje uproszczony. Uwagi w ramach konsultacji można będzie składać m.in. elektronicznie. Ponadto, sposoby, miejsca i terminy prowadzenia konsultacji społecznych trzeba będzie ustalać tak, żeby jak największa liczba zainteresowanych mogła w nich uczestniczyć, czyli m.in. po godzinach pracy czy w miejscach przystosowanych do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Zobacz procedurę w LEX: Sporządzenie lub zmiana studium >

W ramach konsultacji będą nie tylko zbierane uwagi , ale i organizowane m.in. spotkania otwarte, panele eksperckie lub warsztaty, poprzedzone prezentacją projektu planu, spotkania plenerowe lub spacery studyjne, zorganizowane na obszarze objętym planem, ankiety i wywiady, prowadzone punkty konsultacyjne."

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/nowelizacja-ustawy-o-planowaniu-i-zagospodarowaniu-przestrzennym-zmiany,522114.html

Kwestia wniosków elektronicznych czy papierowych - to kwestia dotarcia do większości mieszkańców, bo na wsi jest nieco inaczej niż w mieście. Pytanie o podział głosów wg miejscowości - to ilustracja sprawności promocji i dojścia z PLANEM ogólnym do wszystkich sołectw! Bo Piaseczno i Józefosław to przecież nie cały piaseczyński naród!  Pytam o odbiorców nadawanych przez władzę komunikatów! Pytam o sens realnych konsultacji społecznych!

Pytam wreszcie, jak władza ocenia (i traktuje) partycypację społeczną, otrzymując od mieszkańców tylko 2165 głosów na ILU mieszkańców miasta i gminy (GUS) w sprawie tak fundamentalnej jak PLAN OGÓLNY GMINY, tak wiele zmieniający w zasadach rozwoju przestrzennego Gminy Piaseczno. Czy interes publiczny wymaga tu dodatkowego uzasadnienia?     

I na koniec załączam niezmiernie ciekawe - przygotowane przez Promocję Gminy Piaseczno wykresy, dotyczące ewaluacji działań związanych z Budżetem Obywatelskim w Piasecznie*. One to są dodatkowym świadectwem, że przygotowanie informacji zawartych w moich pytaniach  MOŻNA zrealizować BEZ formuły informacji przetworzonej.  

Szanowna Pani Burmistrz, uzasadnienie, które teraz dla Pani formułuję, będzie opublikowane wraz z pismem UiA.1431.36.2024 AW i z moim pismem inicjującym. Dlaczego? Dlatego, że Piaseczno - Miasto i Gmina - ma tysiące obywateli, podatników i wyborców. Mamy mnóstwo, zwykłych życiowych problemów, również urbanistycznych, projektowych, geodezyjnych, klimatycznych etc. I każdy z nas ma prawo wiedzieć, czy wybrani do rządzenia traktują nas jak partnerów czy jak klientów. Powtórzę, dojrzała demokracja na obszarach lokalnych działa również w ramach prawa. A prawo jest zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.  PS. Czy zapyta mnie Pani również o to, gdzie w Piasecznie jest społeczeństwo obywatelskie?

Z wyrazami szacunku

Danuta J. Samek 


*

            ** Temat Budżetu Obywatelskiego w Piasecznie  powróci w kolejnych blogach.  

Komentarze